Faculty/Staff

Administrative Staff

Msgr. Warren Wall- Pastor   

[email protected]

Debbie Ollis- Principal       

[email protected]

Jennifer Heisler- Assistant Principal   

[email protected]

Mary Lou Ankersen- Pre-K Moderator

[email protected]

Kortnee Acton- Resource Program Director

[email protected]

Nick Calametti -Student Life Director 

[email protected]

Carolyn DavidsonCounselor

[email protected]

Carmen TuiteCafeteria Manager

[email protected]

Annette Patterson- Registrar   

[email protected]

Katie Killion- Bookkeeper

[email protected]

 

 Homeroom Teachers:

Victoria de la Campa -Pre-K 3A Teacher

[email protected]

Shelby Hamlin- Pre-K 3B Teacher

[email protected]

Kathy Ross- Pre-K 4A Teacher

[email protected]

Lillis Lewis- Pre-K 4B Teacher

[email protected]

Ellen Marston- Kindergarten-A Teacher

[email protected]

Karen CalamettiKindergarten-B Teacher

[email protected]

Amber Jones- 1st Grade-A Teacher

[email protected]

 Anne Lyon1st Grade-B Teacher

a[email protected]

Allyson Demouy2nd Grade-A Teacher

[email protected]

Amy Duncan2nd Grade-B Teacher

[email protected]

Katie Sasser3rd Grade-A Teacher

[email protected]

Alison Gray- 3rd Grade-B Teacher

[email protected]

Lindsey Brabner4th Grade-A Teacher/ After School Care Director

[email protected]

Nicki Dean-  4th Grade-B Teacher

[email protected]

Gia Johnson-5th Grade-A Teacher

[email protected] 

Kyndel Edens- 5th Grade-B Teacher

[email protected]

Rebecca Ellison- 6A Homeroom: 6-8 Language Arts

[email protected]

Kiera Bader- 6B Homeroom; 6-8 Math

[email protected]

Joeseph Treacy- 7A Homeroom; 6-8 Science

 [email protected]

LePret Williams- Middle School Resource Teacher

[email protected]

Ashley Thompson8A Homeroom; 6-8 Religion

[email protected]

Joseph Moody- 8B Homeroom; 6-8 History

[email protected]

Auxiliary Teachers:

Charlotte Fibbe- Academic Centers K-5

[email protected]

Rose RogersPhysical Education

[email protected]

Kathy Walding- Art Teacher

[email protected]

Sue LyonLibrarian

[email protected]

Patty EricksenPhysical Education

[email protected]

Steven MedeirosPhysical Education

[email protected]

Carol OgletreeMusic

[email protected]

Hannah Mansfield- Drama

[email protected]

Annette Grow- STEAM Plant 

[email protected]

Lisa Mayer- Curriculum Extension

[email protected]

Donna Anderson- Elementary Resource Teacher

[email protected]

Mary Ann Fletcher- Elementary Resource Teacher

[email protected]

Katie Sharpe- Elementary Resource Teacher

[email protected]